טל. 03-9611776
דף הבית | אודות | שיפוץ פסנתרים | תיאום כיוון פסנתר | גלריית תמונות | מאמרים | תקנון האתר | צור קשר |                                        עברית  |  English  |  
 


חניה חינם 
   
גישה לנכים
   
*ספק מורשה למשרד
הביטחון מס' 11004720
 

 

קלרינט

  מדיניות ההנחות בדיאז >
דף הבית >> מאמרים >> קלרינט

כלי נשיפה - קלרינט
מאת: מלכין אוה, מנהלת בית ספר למוסיקה "דיאז"
מורה מוסמכת ובכירה לפסנתר
בוגרת האקדמיה למוסיקה באוניברסיטת תל אביב
בוגרת סמינריון בתר בגיר להסברת מוסיקה ועריכתה, מהאקדמיה למוסיקה ירושלים

כלי נגינה השייך לכלי הנשיפה מעץ הוא הקלרינט.
הקלרינט הוא כלי הנגינה הצעיר מבין כל כלי הנשיפה. קולו חזק כחצוצרה,רך כשל חליל,עמוק כשל קונטרבס ומלטף ומלא 

כלי נשיפה - קלרניתנשמה כשל כינור.
בתחילת המאה העשרים התוסף לתזמורת הכלייזמרים היהודית ותפס בהדרגה את מקומו של הכינור. מוצאו מכלי נשיפה פשוט הנקרא "שלומו".
כלי נגינה זה היה בעצם צינור סוף. הקלרינט כפי שהתפתח הוא צינור גלילי עשוי עץ,המתרחב בקצהו לפיה דמוית פעמון. בצינור יש 42 נקבים ובזמן הנשיפה בכלי עם סגירת ופתיחת הנקבים באמצעות מנופים המפעילים כריות אטימה מתקבלים צלילים שונים. חלקו העליון של כלי הנגינה הקלרינט הוא פיה מגומי קשיח שעליה מהודקת בטבעת מתכת לשונית סוף-עלה.

כלי נגינה {ממשפחת כלי הנשיפה} שנעשו בהם שיפורים ושיכלולים בימי הביניים היו החליל,אבוב ובאסון.השלומו ככלי נשיפה לא עניין את המפתחי כלי נגינה.הסיבה לכך היתה הלשונית היחידה שלו. בוני כלי נגינה מצאו שצינור גלילי באורך נתון, בצירוף פיה בעלת לשונית יחידה, ישמיע צליל שהוא נמוך באוקטבה מאותו צינור בצירוף פיה אחרת. במצב של overblowing {נשימה מהירה} הקפיצה לא תהיה אוקטבה {שמונה צלילים} אלא קוינטה {5 צלילים} לעומת כלי נשיפה אחרים כמו החליל,האבוב והבסון,שם הקפיצה הנוצרת היא רצף של אוקטבה גבוהה יותר.

בתחילת המאה השמונה עשרה בונה כלי הנגינה דנר פתר את הבעיה ואף הוסיף על ידי הפיתרון עוד צלילים. לכלי הנשיפה הקלרנית נוספו גם צלילים,גם איכות צליל נהדרת וגם יכולת תגובה מהירה במעברים דינמיים מעוצמה חזקה לנגינה שקטה.
הקלרינט תפס מקום ככלי קבוע בהרכבי כלי נשיפה. מוצרט כתב על הקלרינט שהוא בעל צליל אלוהי ואת הסימוניה הארבעים שכתב כדי לכתוב תפקיד לזוג קלרינטים. בעקבות ניסיונות שנעשו במהלך המאה ה18 לבנות קלרינטים בגדלים שונים הפך הקלרינט מבודד למשפחה.
במשפחת כלי הנגינה, הקלרינטים מתחלקים לסוגים הבאים: הקלרינט המוכר לנו הסטנדרטי- הוא למעשה זוג כלים, שאורכם שונה והמרחק ביניהם חצי טון. קלרינט בסי במול ובלה. קלרינט בדו- קצר יותר מהסטנדרטי, צלילו בהיר לא נעים כל כך לכן כמעט ולא מנגנים בו. קלרנית באס- בצליליו דומה לכלי הנשיפה הבסון, צליל עמוק וכהה. קלרנית פיקולו- כלי נשיפה קטן במי במול, בעל צליל מרוכז, קלרניט אלט במי במול- צליליו נמוכים ואינו כל כך בשימוש. באסט הורן כלי נגינה שלפי שמו נשמע שייך יותר לכלי הנשיפה ממתכת, הקרן, זה קלרינט ארוך במיוחד עם צליל מיוחד,מעט מיסתורי. מוצרט שמע אותו לראשונה בביצוע שטדלר. הוא התלהב וכתב לשטדלר ואחיו מוסיקה לכלי נשיפה בהרכבים שונים של כלי נגינה בשדה התפתחות כלי הנשיפה הקלרינטים לא היתה מנוחה. בארמן מילר, נגן הקלרינט שחי בפריס, שיפר את הקלרינט, אך נפסל על ידי מומחים לכלי נשיפה בקונסרבטוריון בפריס {1812}. מילר המשיך בפיתוח והקלרינט שלו הפך כבר ב- 1815 לקלרינט המנוגן האירופה. הכלי של מילר שופר על ידי קארל ברמן ואחר כך על ידי קלוזה הצרפתי. הקלרינט של קלוזה התקבל וסחף את נגני הקלרינט. היצרן של כלי הנשיפה קלרינטים, בופה, זכה בתהילה כשהציג את הקלרינט בתערוכת כלי נשיפה בפריס ב 1840. נגנים שהתחנכו עליו טוענים שצלילו יותר בהיר,חם, יש בו יותר קלילות, אפשרות לברק טכני ומרובים בו הצבעים לעומת הקלרינט הגרמני. על אף הויכוח בין נגני כלי הנשיפה הזה, הנגן ביכולתו יודע להפיק מכלי הנשיפה- הקלרינט, בין אם הוא גרמני או צרפתי, את האיכות המירבית הגורמת הנאה למיליונים מאז.

| כלי נגינה |

 


 לייבסיטי - בניית אתרים